StartseitePortaliKalenderFAQSuchenMitgliederNutzergruppenAnmeldenLogin

Teilen | 
 

 Citologjia

Nach unten 
AutorNachricht
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Citologjia   Fr 12 Jun 2009, 22:26

Citoplazma

Citoplazma nënkuptojmë përmbajten që përmban qeliza siç janë: Citosoli, Citoskelet, organëzat citoplazmatike si dhe membrana qelizore.


Përbërja e citoplazmës
Kryesisht përbëhet nga materiet organike dhe inorganike. Prezenca e sasisë së ujit është tejet e madhe këtu, kështu përmban diku 85% ujë. Kompononetet e tjera të cilën e përbëjnë citoplazmën janë këto:

Ujë 80,5-85 %
Proteina 10-15 %
Lipide 2-4 %
Polisaharide 0,1-1,5 %
ADN(DNA) 0,4 %
ARN 0,7 %
Molekula të vogla organike 0,4 %
Molekulat inorganike dhe Jone 1,5 %
Citostoli
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Citologjia
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Biseda & Diskutime :: Mjekësia & Shëndeti-
Gehe zu: