StartseitePortaliKalenderFAQSuchenMitgliederNutzergruppenAnmeldenLogin

Teilen | 
 

 Semundja dhe Shendeti

Nach unten 
AutorNachricht
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Semundja dhe Shendeti   Fr 12 Jun 2009, 21:13

Sëmundja dhe shëndeti
Sipas definicionit të Organizata Botërore e Shëndetësisë, shëndeti është “gjendja e mirëqenies së plotë fizike, shpirtërore dhe sociale e jo vetëm mungesa e sëmundjes dhe rraskapitja”. Është vështirë të definohet (përkufizohet ç`është shëndeti dhe sëmundja) nocioni i shëndetit dhe i sëmundjes, ndërsa në format kaluese të përkufizohet, meqë shëndetin optimal dhe sëmundjen e shprehur e lidhin në një sërë gjendjesh në të cilat mund të jetë organizmi.

Sëmundja nënkupton çrregullimin e shëndetit në kuptimin e gjerë. Sëmundja në kuptimin më të ngushtë është entitet nosologjik (nga greqishtja nosos =sëmundje) me etiologji dhe patogjenezë të caktuar dhe me dëmtime karakteristike qelizore e indore dhe me pasqyrë klinike. Ky definicion (përcaktim) është i idealizuar, meqë etiologjia dhe patogjeneza e shumë sëmundjeve ende janë të paqarta.[1]
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Semundja dhe Shendeti   Fr 12 Jun 2009, 21:14

Shkaktarët e sëmundjeve
Faktorët e brendshëm:

mplakja
trashëgimi
çrregullimet embrionale
Faktorët e mësipërm janë faktorë të pandryshueshëm dhe pa ndikim nga jashtë.

Faktorët e jashtëm:

kushtet sociale
stresi
faktorët ekologjik
mikrobet
Këta faktorë janë faktorë që mund të ndryshohen dhe mbi të cilët mund të ndikohet nga jashtë.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Semundja dhe Shendeti   Fr 12 Jun 2009, 21:14

Ecuria e sëmundjes
Sipas ecurisë dhe kohëzgjatjes, dallojmë sëmundjet:

akute - fillojnë shpejtë
subakute - fillojnë ngadalë
kronike - kohëzgjatje të gjatë, me muaj dhe vite
kronike recidive - shfaqen kohë pas kohe
fulminante - shfaqen dhe zhvillohen shumë shpejtë
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Semundja dhe Shendeti   

Nach oben Nach unten
 
Semundja dhe Shendeti
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Biseda & Diskutime :: Mjekësia & Shëndeti-
Gehe zu: