StartseitePortaliKalenderFAQSuchenMitgliederNutzergruppenAnmeldenLogin

Teilen | 
 

 Poezi Patriotike

Nach unten 
AutorNachricht
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Poezi Patriotike   Do 11 Jun 2009, 18:17

Ibragim Rugova

Këto vargje po i shkruaj
për ty "IBRAHIM RUGOVA"
me vdekje ti luftove
pavarësinë ta ketë Kosova.

Me dëshirë e me gëzim
të kujtojmë ty Ibrahim.

Gjithë meritat dhe lëvdatat
nga ti i drejtoi zoti
një njeriu shumë të zgjuar
që e pati ky populli.

Sa shumë e deshti vendin e vet
sa shumë për të kontriboi
me dorën e tij të brisht
Kosoven e rindërtoi

21 janari ishte ditë e mërzisë
sepse ti zemrën ja fale Perëndisë

Zemër thyer e të vetmuar
nga vdekja e Rugoves
nje mesazh po ta dërgojmë
"TË QOFT LEHTË DHEU I KOSOVËS
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Patriotike   Do 11 Jun 2009, 18:18

GËZOHU NËNË

GËZOHU NËNË
KOSOVË,DARDANI E LASHTË
GËZOHU SHQIPTARI
GËZOHU TOKË
EPËRGJAKUR
E LAGUR ME LOT FËMIJESH
TË DEBUAR E TË NDARË
NGA GJIRI I NËNËS
NGA KULSHEDRA E DEBUAR NGA
MALET E KARPATEVE
ME LOT
BIJAVE TUAJA TË POSHTRUARA
TË PËRDHUNUARA
NGA KLYSHËT E KULSHEDRES
TË DEBUAR NGA
MALET E KARPATEVE
E LAGUR ME LOT
NËNAVE
TË DJEMVE TË VRAR
TË MASAKRUAR
NGA KLYSHËT
E KULSHEDRËS
SE DEBUAR
NGA MALET E KARPATEVE
GËZOHU O NËNË
PËR DJEMT QË DERDHEN GJAKË
PËR TY,DHE TA SOLLËN LIRIN
DJEMT TU U LIRUAN
NGA ROBËRIA
E PROCESEVE TË MONTUARA
E ASAJ KULSHEDRE KLYSHE
ME EMRIN
CARLA DELPONTE

PËR TA BARAZUAR KRIMIN E KULSHEDRËS
SE DEBUAR NGA KARPATET
MË LUFTËN CLIRIMTARE
TË BIJEVE DHE TË BIJAVE
TË SHQIPTARISË

GËZOHU
TOKË,KOSOVË
QË DJEMT PO TË KTHEHEN
NË TOKËN TUAJ TË CLIRUAR
TANI MË
EDHE SHTET
SEPSE LIRIN
KETA BIJË TA
KAN SJELLUR
E VET U ROBËRUAN
PA E SHIJUAR
JETËN E LIRË
NË TOKËN E LIR

O VOTRAT E DUKAGJINIT
O KULLAT E SHEMBURA
POR ME THEMELE KRENARE
HAPINI DYERT DHE DERGONI
KUSHTRIMIN
JUSUF GËRVALLËS DHE BARDHOSHIT
E I TREGONI SE
RAMUSHI
MË SHOKËT
QË ISHTE I ROBËRUAR
PAS LIRISË
PO VIJN
TANI MË
TË LIR
PËR TA NDERTUAR KOSOVËN
ASHTU SIQ EDHE TI UA PATE
LEN AMANETIN E FUNDIT.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Patriotike   Do 11 Jun 2009, 18:19

Jam edhe unë biri yt
OJ TOKË DARDANE
E LODHUR
E PËRVELUAR
E SAKATOSUR
E DJEGUR
E NDARË

OJ SHENJETORE
E LIRISË
KU BOTA MORI
MËSIM
SE SI DUHET RUAJTUR
LUFTUAR
PËR LIRI
OJ NËNA JON E KRRUSUR
NGA E KALUARA
NGRITU NJËHER E SHIQOJE
DIELLIN SI PO NGROH
NË TROJET E TUA
OJ TOK DARDANE
E STOLISUR SI NUSE
TË DUA TSH MA SHUMË
SESA DIELLIN ,
SESA JETEN
SESA SHPIRTIN
TË DUA SEPSE EDHE UNË JAM BIRI YT
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Patriotike   Do 11 Jun 2009, 18:19

Varri

O DASHURI E PA PARË
O JETË E PA SHIJUAR
O VDEKJE
O NËNË
QË STU HOQEN KURRË
LOTET
OJ TOKË QË U NJOME
ME GJAKUN E BIJEVE DHE BIJAVE
OJ LIRI
QË U VONOVE
PËR DIKE VARRË
PËR DIKE
NUSE
E KRUSHQIT E VRARË
PËR MUA ËNDERRË
E REALIZUAR PËRGJYSM.
HAPU O QIELL
HAPU O TOKË
DERGOJU
TINGULLIN
E LIRISË
SEPSE
SOTË PO LIND DIELLI
NË TOKËN E DARDANISË
ATY
KU GJITHMONË
BINTE
VETEM NJË TUPAN
ATY KU KRUSHQIT
U VRAN
PSE
E DESHEN MA TË MIRËN NUSE
ATJE MË SDO TË JETË
MJEGULL
ATJE RREZJA
DO TË BIE EDHE MBI ILIRID
KURSE QAMERISË
PO I DAJN VADËN E DASMES
E NUSEN
DO DO TA SJELLIN
KURSE DHËNDËRRI
DO TË JETË SHQIPTARIJA
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Poezi Patriotike   

Nach oben Nach unten
 
Poezi Patriotike
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Kultura Kombëtare dhe Botërore :: Poetet & Poezia-
Gehe zu: