StartseitePortaliKalenderFAQSuchenMitgliederNutzergruppenAnmeldenLogin

Teilen | 
 

 Fjal Te Urta

Nach unten 
AutorNachricht
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Fjal Te Urta   Mo 08 Jun 2009, 18:17

Lotët e derdhur nuk mblidhën Më...!!!...
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Fjal Te Urta   Mo 08 Jun 2009, 18:18

Nese rrezikon munde te humbasesh por nese nuk rrezikon je i humbur....
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
KatiLja

avatar

Numri I Postimeve : 44
Data e Regjistrimit : 09.06.09

BeitragThema: Re: Fjal Te Urta   Mi 10 Jun 2009, 22:29

[i]Mos ja trgo ujin etjes, nese nuk jep as edhe një pikë

Mos u prish me vellanë për punë te shokut, sepse shoqeria zhduket, vëllazeria mbetet..

Një punë e bukur është më e dobishme, se një mijë fjalë të bukura

Gjysma e punës mbarohet kur ajo fillon me dëshirë

Ai qe thot " Un jam un " humb gjithkun

Mëndjelehti bën mik atë që i bën keq, e armik atë që i bën mirë

Biseda lindi nga mendimi; biseda pa mendim nuk është bisedë, është grindje

Fjalët e keqëdashësit janë si qymyri, që edhe po s´të dogjën , të nxijnë.

Mendjemadhi niset me kalë, kthehet me këmbë

Gjithkush leu, mentë e veta pëlqeu

Mos nxirr vrerë prej goje të hidhërohesh, po nxirr sheqer të ëmbëlsohesh

Duro sa mund, gëzohu pa fund Crying or Very sad

Ç'do të thotë të udhëtosh ?Të ndërrosh vendin? Jo. Të ndryshosh iluzionet dhe paragjykimet

Mos u angazho të dish çdo gjë, që të mos mbetesh gjysmak

Puno sikur s'do vdesesh kurre, dhe jeto sikur do te vdesesh neser

Ai që ecën me krye përpjetë, bie në gropë.

Atij që nuk e do, i thuaji: "Të hyftë vetja në qejf

Hiq inatin, gjej rehatin Wink

Njeriu mëson kur është i ri dhe kupton kur plaket.

Pa shokun e mirë, njeriu nuk i njeh gabimet e veta

Kur njeriu e kupton që nuk është i ditur, ai ka hedhur një hap drejt diturisë

Ai qe di shum , flet pak

Kush heq dorë nga ëndrrat është i destinuar të vdesë

Gjakut të derdhur të shqiptarit i bie dielli e nuk e than, i bie shiu dhe nuk e lan

Burri lidhet për fjale; jo për kërpeshi

Bylbyli njihet në këngë, njeriu në punë

Pasuria me e madhe e te varferit eshte nderi

Fjalet jane gra, veprat burra.

Ne qofte se jeta nuk te ofron nje loje qe ja vlen ta lush, atehre krijo vete nje te tille

Burre i mire ne sofer te huaj mos u ben


Dielli eshte jorgani i te varfrit.

S'ka njeri pa nje te keqe.

Ajo qe s'te pelqen ty te ta bejne, mos ua bej te tjereve

Duaje më tepër mësimin se fitimin, se mësimi jep fitim, por fitimi nuk jep mësim
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
KatiLja

avatar

Numri I Postimeve : 44
Data e Regjistrimit : 09.06.09

BeitragThema: Re: Fjal Te Urta   Sa 13 Jun 2009, 01:46

Kur dashuria don te flase, mendja duhet te hesht.
"Gjuha e dashurise eshte te syte!"
"Dashuria ne sy lind, ne sy jeton ne sy vdes!"
"Dashuria qe u shua nuk ishte dashuri!"
"Eshte kenaqesi e madhe te dashurosh, edhe pse nuk ndihesh i dashuruar!"
"Dashuria eshte nje e mencur nder te cmendurit,
nje helm qe te sheron nje embelsire qe te helmon!"
"Dashuria, kolli dhe kruarja kurre nuk mund te fshihen!"
"Dashuria eshte ujvare e pashtershme me emrin Femer!"
Une jap dashuri sepse te dua, jo sepse pres qe ti te ma kthesh dashurine.Nese te jap dashuri apo dicka tjeter duke pritur te ma kthesh me dicka, me siguri do te mbetem i deshperuar!"
"Dashuria ofrohet si buka, si uji, si liria...
Dashuria kerkohet si ajri, si zjarri, si shpetimi..."
"Ata qe vdesin duke dashuruar jane deshmore!"
"Njeriu eshte i humbur nese nuk e gjen veten ne dashuri!"
"Dashuria e vertete eshte dhurate fatale, pa parashikime dhe pa litime!"
"Pse flet per dashurine sikur tregon perralle?A mund te tregohet muzika me fjale?
"Kur duam dike per virtytet e tij, nuk eshte dicka e vecante, por kur fillojme ta duam per mangesite, atehere kjo eshte dashuri!"
"Dashuria s'ka peshe,pervec kesaj:Te duash edhe me shume!"
"Te duash nje ore, kjo eshte shprehi e kafsheve; nje dite -vecori e njeriut; gjithe jeten- e engjujve.Por te duash gjithe jeten vetem nje qenie, kjo eshte dhunti e Perendise."
"Dashuria e pare ecen si gaforrja!"
"Dashuria e rreme, eshte me e keqe se urrejtja!"
Kam lexuar diku se dashuria eshte kapitulli i pare ne librin e madh te mosmirenjohjes!"
"Ngrije uren e dashurise deri ne diell, vetem ajo, vetem ajo na lidh me njerezit!!"
"Te kerkojsh me arsye rrugen tek dashuria, eshte njesoj si ta kerkosh diellin me qiri!"
"Dashuria eshte i vetmi pasion qe nuk duron as te kaluaren as te ardhmen!"
"Dashuria ka dy percjelles: te miren dhe zhdervjelltesine!"
"Dashurine e paster si loti, mos ia fal cdo idioti!"
"Dashuria e ngre personin prej nje vetedije te ngushte dhe e ben moter me te gjitha vuajtjet e njerezimit!"
"Dashuria e zjarrte eshte si fantazmat, te gjithe flasin per te, 'e askush se ka pare!"
"Dashuri do te thote kurre te mos thuash "ME FAL"!
"JETO QE TE DASHUROSH, DASHURO QE TE JETOSH!
"Dashuria e kote eshte denim nga denimet me te medhaja!"
"Dashuria eshte flaster qe vendoset ne plagen e jetes!"
"Dashuria eshte ngacmim i shoqeruar me idene e nje te jashtme"
"Xhelozia dhe dashuria shkojne dore per dore, dhe se bashku sjellin dhimbje!"
"Dashuria e sundon mbreterine e saj pa shpate!"
"Dashuria lind te zemra e njeriut njelloj si lind lulja ne balte, por s'i merr as ere e as ngjyre, se s'ka.Ne fund edhe ajo vyshket si lulja!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
KatiLja

avatar

Numri I Postimeve : 44
Data e Regjistrimit : 09.06.09

BeitragThema: Re: Fjal Te Urta   Sa 13 Jun 2009, 01:51

TE LUTEM ME DUAJ PAK NESE DESHIRON TE ME DUASH GJAT !
Dashuria? Ne fillim fjal te medha, pastaj fjale te pakta e ne fund fjale te shumta !
Te dashurosh do te thot te duash nje tjeter me shume se veten !
Dashuria asnjeher nuk lind ne shpirtin e prishur
Te dua sepse me dhe dashurine, e dua dashurine sepse ma dhe ti !
NJE DASHURI ESHTE, POR KOPJE TE SAJ KA ME MIJERA !
EDHE NE KASOLLEN ME TE VOGEL KA VEND PER DY TE DASHURUAR !
Dashuria platonike eshte vullkan pa erupcion !
Shumices se njerezve u duhet me shume dashuri sesa e meritojne !
Dashuro te tjeret nese do te te dashurojne !
DASHURIA ESHTE TER JETA E GRUAS, KURSE NJE EPISOD NE JETEN E MASHKULLIT!
Ai u martua me te sepse e dashuroi , AJO u e dashuroi ate sepse u martua !
C eshte Dashuria? RAST I VOLITSHEM PER DHEMBJE TE GJATE ! Thenia ishte : Sa me shume qe i njof njerezit aq me shume i dua kafshet !
TE NDAHESH VETEM SEPSE NUK E DO ME ESHTE BUDALLALEK, NJEJT SIKUR TE MARTOHESH ME DIKE VETEM SEPSE E DO !
Neqoftese miqesia nuk permban dashuri, dashuria permban miqesi
Dashuria eshte e amshuar derisa zgjat !
Ne fillim te dashurise te dashuruarit flasin per te ardhmen, e kur ajo eshte nga fundi flasin per te kaluaren !
Nga te gjithe pasionet dashuria eshte me e fuqishmja, ajo ne te njejten kohe sulmon Zemren Koken dhe Vetedijen
Koha eshte jashtzakonisht e bukur, kur ben dashuri !
Engjejt e quajn gezim i qiellit, djajt e quajn vuajtje e sketerres,
njerezit e quajn DASHURI !Dashuria nuk eshte problem,ashtu sic nuk eshte nje automjet:problem jane vetem ata qe ngasin automjetin,udhetaret dhe rruga.
Nuk i ngjan me asnjeres qe kur te dua.
Asnje dashuri nuk eshte e sinqerte,pervecse dashuria per ushqimin.
Nuk mund te kete nje zhgenjim te thelle kur nuk ka nje dashuri te thelle.
Dashuri e paster eshte ajo qe nuk pergjigjet.
Dashuria ben te kaloje kohen,koha ben te kaloje dashurine.
Dashuria eshte si fati,nuk i pelqen qe ta ndjekesh.
Nje nate dashurie eshte nje liber i lexuar.
Do te te harroj vetem atehere kur nje piktor i verber te pikturoje zhurmen e nje petal trendafili qe bie ne dyshemene e kristalte te nje keshtjelle qe s‘ka ekzistuar kurr.
Ndersa une do te harroj vetem atehere kur i njejti piktor te pikturoje zhurmen e midhjeve ne fund te oqeanit Paqesor o zemra ime
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
KatiLja

avatar

Numri I Postimeve : 44
Data e Regjistrimit : 09.06.09

BeitragThema: Fjale te urta dashurie(per te qeshur):)   Sa 13 Jun 2009, 01:53

1.Zemra ka me shume dhoma se nje hotel.
2.Ne dashuri eshte mrekulli fillimi por eshte kenaqesi rifillimi
3.Kush dashuro edhe lajthit
4.Dashuria sundon mbreterine e saj edhe pa shpate
5.Vepra dhe jo fjale jane prova dashurie
6.E puthura e pare vidhet e dyta jepet
7.Dashuria pa puthje si buka pa kripe
8.E puthura nuk vuluset ne balle por ne zemer
9.E puthura s'ben vrime por shkalle per tu ngjitur
10.Ai qe dashuron mire edhe denon mire
11.Zenkat e te dashuruarve e shtojne dashurine
12.Te dashuruarit dhe thaset me pleshta nuk ruhen
13.Dy te dashuruar zene vend pak
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
KatiLja

avatar

Numri I Postimeve : 44
Data e Regjistrimit : 09.06.09

BeitragThema: Fjale te urta , mesazh Dashurie.   Sa 13 Jun 2009, 01:59

Mundohu qe endren ta kthesh ne jete e jo jeten ne ender

Fali të gjithë ata që të kan lënduar ,se edhe ti mund të kesh gabuar!?

ME E RENDE ESHTE TE KERKOSH TE FALUR SESA TE TE FALIN

Mendo për të ardhmen,harroje të kaluaren,jetoje të tashmen.

Syte dhe veshet e njeriut jane deshmitare te keqinj,nese mendja nuk eshte e arsimuar

Me mendje vepro,me durim puno e jeto,me zemer jep mirësi,me shpirt dashuri.

Bukuria njeriut vdes hin ne dheh..por shpirti njeriut jeton per gjithmon!!

Eshte e vertet se asnjeher nuk e dim cfar kemi para se ta humbim ate

Mos u kurse ne dashuri!
Dashurija eshte si pasurija, ka lindur per t'u shpenzuar
sa me mire ta shpenezosh, aq me shume pasurohesh..

Mos e prish dashurin,se kurr ne jet sdo gjesh lumturin

Bere te miren hudhe ne det mos ta di peshku e di
ZOTI vet...

Te mekatoje sa me pak te jete e mundur?!-eshte ligji i njriut.Te mos mekatoje fare-eshte enderr e engjejve.

Po dëshirove të duash një njeri, ose të dojë ai ty, shihu shpesh me atë.

Duke mos e parë për shumë kohë atë që e do, njeriu fillon të mos e dojë, duke e parë shpesh njeriun që nuk e do, fillon ta do.

Mësimi më i madh në këtë botë është vështërsia ; s’ka sukses ai që nuk has në vështërsi.

Personi që do ti, s’ka asnjë të metë, fillo të mos e duash, pa shih sa të meta ka.

Njerëzit janë të njejtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.

Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t’i fitosh ato.

Edhe të jesh i bardhë si bora, nuk i shpëton gojës në dashuri të keqe

Kur te gjith mendojn nje soj,ateher d.m.th se askush nuk mendon shum.

askush nuk i sheh te metat e veta!e te tjereve po!
derisa ti pershkruan nje njeri tjeter ne te vertete pershkruan veten dhe te metat e tua!!!!

,,,,<<>>>

Ti duhet te jesh vet ndryshimi qe deshiron te shohesh ne bote!

Shijoje Kenaqsine tek bukuria aty ku Zemra qetesohet

Shoqeria perfundon ne dashuri ndonjeher,dashuria ne shoqeri?(Kurrë) «

Thika t'vret në trup, a fjala në shpirt

Në fillim, duhet të njohësh të vërtetën. Po e dite të vërtetën, mund ta kuptosh të genjeshtrën. Por, po e njohe gënjeshtrën, në fillim, është shumë e vështir ta kuptosh të vërtetën.

Jeto pse te jetohet,jo pse duhet jetuar....

Kur linde ti qave por qeshen te tjeret andaj jeto ne at menyr qe kur te shkoj nga kjo bot ti te shkosh i gezuar e te tjeret te qajn per ty.

Nuk e dime se a eshte njeriu zbukurim i natyres a apo nje e mete e saj

os i beso fjalet e bukura se jan mëkate,beso fjalet e zemres,se ata fjal te dojn vertet.

Ti duash te tjeret, do te thote ta duash veten.

Jetojme sepse pavaresisht nga gjendja emocionale, cdo cast ne jeten tone eshte motivues dhe premtues. Cdo gezim, hidherim, dhe luhatje shpirterore te ben te shohesh perpara.Jetojme sepse jemi lindur ne 1bote,ku nga dita e pare qe hapem syte jemi trajnuar moralisht e fizikisht per perballjen e ciklit jetesor. Na èshte thene qe kemi nje jete per te jetuar dhe per ta gezuar dhe cdo moment s'perseritet 2 here ...ashtu ësht dhe dashuria

Mos e bej te keqen,se te ndjek nga pas

Dashuria eshte si hija;kur ti e ndjek ajo te iken,kur ajo te ndjek ti ik prej saj....


Dashurja eshte si lufta eleht per tu filluar e veshtir te perfundohet

Ma mir me qen i varfer patriot se sa me qen i pasur zemer idiot.

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.

Dashuria e tepert del hidherim.

Dashuria eshte si bleta qe ka edhe mjaltin edhe thumbin.

Dashurin sa e ke ne dor, e ke robin tend, kur te ik nga dora, behesh rob i saj.

Dashuria per rinine, si qumesht per femine.
Dashuria e tepert del hidherim.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Fjal Te Urta   

Nach oben Nach unten
 
Fjal Te Urta
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Kultura Kombëtare dhe Botërore :: Poetet & Poezia-
Gehe zu: