StartseitePortaliKalenderFAQSuchenMitgliederNutzergruppenAnmeldenLogin

Teilen | 
 

 Tavë me domate ...

Nach unten 
AutorNachricht
JaNa

avatar

Numri I Postimeve : 25
Data e Regjistrimit : 10.06.09
Mosha : 34
Vendbanimi : Gjakovë

BeitragThema: Tavë me domate ...   Sa 13 Jun 2009, 14:21

Fikrie Gagica- Ukelli
Autore e librit “1000 receta për çdo familje”


Përbërësit:

* 1 kg mish me asht
* 3 kg domate
* 5 qepë
* 400 gr speca pa djegës dhe 2-3 speca djegës
* 1 degë selino
* 1 tubë majdanoz
* disa gjethe fesligjen
* 250 gr gjalpë ose vaj ulliri
* 1 filxhan kafeje oriz (mund t’i shtohen edhe patate)
* kripë, piper, specall, vegetë.

Përgatitja:

Priten qepët imët, domatet në katrorë të vegjël, specat në rrathë. Majdanozi dhe fesligjeni priten imët. Të gjithë përbërësit përzihen duke përfshirë edhe orizin e larë. Hidhen mëlmesat, masa përzihet dhe vendoset në tavë. Futet mishi aty-këtu në perime. Gjalpi pritet në copa dhe vendoset mbi perime. Tava futet në furrë të nxehtë me temperature 250ºC dhe sa të fillojë të vlojë, ulet temperature në 180ºC që të piqet dalëngadalë për 3-4 orë.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
 
Tavë me domate ...
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Kultura Kombëtare dhe Botërore :: Kuzhina & Gatimi-
Gehe zu: