StartseitePortaliKalenderFAQSuchenMitgliederNutzergruppenAnmeldenLogin

Teilen | 
 

 Poezi Dashurie

Nach unten 
AutorNachricht
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Poezi Dashurie   Mo 08 Jun 2009, 18:13

Dashuria e humbur

Po ju tregoj te gjive,
se kjo esht e verteta,
se per Ty e dashur,
as qe me dhimbet jeta.

Por ti nuk paske ndjenja Dashurie,
e nuk paske Zemer per mua,
ti paske vetem fjal te idhta,
e mua per te me tradhtuar.

Ti fjalet e mija,
kurr nuk i kuptove,
qe Zemren time,
shum keq e helmove.

A nuk pata une,
nga ju asnje merite?
se ende po te pres,
te me lajmerohesh nje Dite.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Loti i Dashuris   Do 11 Jun 2009, 17:47

Loti i dashurisë

Heshtur zhuzhuriste nata që s'kishte fund
E toka lodhej duke mbajtur hijen e gjithckaje..
E të pa mëshirshmit nuk ndaloheshin
Së lënduari shpirtrat e pafajshëm
Nuk pati guxim natyra të hakmerrej me ta
Nuk pati fytyrë askushi ti shikoj ata
Cdo kush shpinën ja kthen
E vetëm lotët e trishtimi ishin besnik
Ato nuk ditën që të ndahen,
kurrë prej tyre.
Ato nuk dëshironin që të bëheshin tradhëtar!
Por qëndronin tek ta
Në cdo agim të ditës
E në cdo perëndim të natës.
E loti tek njëri e trishtimi tek tjetri
I vinin në gjumë duke thënë:
-Joo natën e mirë njëri-tjetrit por,
natën e mirë hënë e të gjitha vendeve
Natën e mirë qielli i të gjitha shteteve
Natën e mirë dashuri
"Themel i gjithckaje"..!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Do 11 Jun 2009, 17:48

Mos më thoni "Mirëseerdhe"

Mos më thoni "mirëseerdhe"
Se nuk po ju sjell dashuri
Poezinë e braktisjes sjell
Dhe botën të shpëlarë në gri..

Le të trokasë shiu i verës
mua më s'do më ngacmojë.
Le të vijë vjeshtë e shëmtuar
një tjetër do të frymëzojë..!

Le të bien gjethet shumngjyrëshe
mbi asfaltin e zi
Piktura nuk krijoj më me to
Luledeleve s'u këpus më petale
duke pyetur "më do", "s'me do"..?!

Le t'i afrohet vala bregut
emrin tënd për ta rrëmbyer
Ai fshirë do jetë prej kohësh
s'do e kujtoj si gjë e vyer..

Ju thashë të mos më thoni "mirëseerdhe"
Se s'jam më ajo e para
Por mëshirë nga ju nuk dua
Dhe as të më quani zemër vrarë..!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Do 11 Jun 2009, 17:51

Krenari i palëkundur

Po tretem lehtë në vullkanin e ndjenjave
Pak e nga pak humbet forca ime
Ti më tradhëtove me një tjetër
E c'rëndësi ka më jeta ime..?

Un krenari i paluhatur
Besoja në dashuri si në iluzion!
Duke mos ditur se zemrën e hapur
Do ta pushtonte një batalion..!

Një batalion i quajtur "Ti"..?!
Mëkatare e kësaj zemre të vrarë
Por se dija se kur do hyje..
S'do kisha rrugë për të dalë.

Pushtove skutat e zemrës time
Shëndrruar në një tiran të pa rrëzuar.
Në gjithë hyrjet e zemrës sime
Vendose "stop" për vajza të paftuara.

U krijuan vargmalet e dashurisë
Ku mbizotëronin sytë e tu të zi..
E unë lundroja i pavetëdijshm..
Në botën e iluzioneve si fëmijë.

Me kalimin e kohës u ktheva në realitet
Thonë se dhimbja të kuron..?!
E ku dreqin ta dija unë?
Që kjo zemër veq ty të donë.

Por koha niset nga stacioni..
Ajo nuk ka biletë për tu kthyer prapë.
Kur ti do ta posedosh tek vetja
Ajo është larguar shumë larg.

Shumë larg u largove edhe ti..
Mbi supet e zemrës tënde
Tashmë mban një tjetër dashuri!

Eshtë shum lehtë të përfundosh
Me thëniet e popullit të udhëtosh
Se kur humbet një gjë
Atëherë din ta vlerësosh.

Shkretëtira e Amazonit përmban zall
Në të ka kokrra,rërë shumë..
Dije se ky fakt është i palëkundur
Se asnjëherë ajo s'mund të bëhet si unë.. ?
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Do 11 Jun 2009, 17:52

Eja edhe ti..

Një ditë me borë seq mu kujtua në biblotekë të shkoja.
Një libër me poezi dëshiroja..
Kërkova, e gjeta dhe në shtëpi e mora
Por..kur hapa librin cfar të shikoja..!
Ishte e "zbrazët" Pse..?-me vete thoja..!

E trishtuar librin mbi tavolinë lash
Dhe një sy gjum desha të bëja..
Por siq dukej edhe krevati ishte zemëruar me mua
Kur.. heshtje.. pa pritmas mbi 1000 lapsa nga dollapi dolën
E të gjitha në një faqe të librit u vërsulën..

Po pse..? pse..? në një faqe të vetme..?!
Eh.. do ta marësh vesh or mik
Aty ka dicka të fshehtë
Janë 4 pëllumba që nga lart punën e cdo lapsi
VESHTROJN DHE VLESRSOJN..
Uh..!-më në fund u zbulua i gjithë ky mister.

Prandaj mos nguro or mik apo moj mike
Eja edhe ti..
Aty diku.. apo në një cep... atje tej veten tënde do kesh!
Duke gërmuar pak më thellë lartë apo diku poshtë edhe mua aty do t'më gjesh!
Andaj po të them Eja edhe ti...
Eja...
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Do 11 Jun 2009, 17:54


Pse Heshtë
Pse nuk shkruajn gishtrinjet
kur ndjenjat te rrembejn?
Rin e strukur nje qoshe,
me friken qe e ndjen.

Pse buzet nuk livizin
shkrumbi i ka mbuluar?.
Syte e kalter me lote,
sikur liqeni i trubulluar.

Jam bere si nje lise
qe era shkund gjethet.
E zhveshur si pemet,
ne kete stine vjeshte.

Ska me bukuri sikur me pare,
c'do gje ka filluar me u thar.
Edhe une si nje trandafil,
me petalet e saja shkrujaj per ty.

Ne mesin e nates ri pa gjume
mendoj te nesermen si kam me kalu.
Pse rri e heshtuar eshte misteri?..
Kete zemra e ka mbyll me dry.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Largesia i Prish te gjitha   Do 11 Jun 2009, 18:00

Largësia i Prish Të Gjitha


Un ty të dua

Këtë asgjë smund ta ndryshoj

Deri sa un në ket jet egzistoj

Deri ne frymajen e fundit për ty do te mendoj
Por ti nga un aq shum larg qëndron

Dashurija jon në perfundim vazhdon

Sepse fjalen time në text se kupton

Gjithqka me zemer që ta them

E keqkupton s;më kupton

Krejt tjeter gje për mua mendonNuk dua të humbas

Pa ty jeten time vaji e plas

Kuptom për mua ti egziston

Asgjë këtë smund ta ndryshon

Ty ta kam falur zemrën time

Ti i takon ndjenjës time

Mos i fal shpirti tim lendime

Zemra ime e lënduar kërkon ledhatime

Boll ka perjetuar trishtimeAhh sa veshtir qenka kjo largsi

Shum veshtir mos të kem pran ty

Ahh sa të veshtira qenkan këto net pa ty

Po të kisha pran do të përfundoj

Përgjithmon kjo vetmi

Do të qetsohet kjo zemer

që rah aq shpejt për ty

Këto buz jan etur për një puthje

Këto buz kërkojn nga ti lutje

Të vazjdojn këtë dashuri më tutje

Nje gjë kërkoj nga ti

Mos më ndro me njeri

Sepse un jam aj që te sjell lumturi

Deri në amshim gjithmon ne dy

Besom e vertet është kjo dashuri

që ndjej për ty hej e vetmja dashuri

kuptoje se kjo zemer të dashuron ty

E vetmja zgjidhje në këtë Botë

Për mua je ti

Pa ty jeta ime ska lumturi

Ësht bër koh e gjat që jam me ty

A do te vi ajo dit të kem pran tyPo ti je aq larg nga un

Donjë her më jepet ti jap fund dhe un

Ti them vetes s'je per dashuri
Sepse aq shum jam lodhur nga kjo largsi

Qdo mbremje ne ender te shof ty

Afrohem ti puth ato syt e zi

Dua pran teje te jem te ndihem njeri

Jo gjithnjë të shenoj në Poezi

Gjithqka që deshiroj të përjetoj me ty

Jo gjithnjë Në ëndër ta ta ëndroj

Dua Dashurin me ty live ta shijoj

Dua kjo ënder më të përfundoj

Boten reale me ty dua ta jetoj


Nuk deshiroj dhe kjo dit deri në mbremje

Të perfundoj sepse i trishtuar prap qëndroj

Duke shenuar për ty

qdo resht dashuris pa fund ja kushtoj

Edhe nëse kjo dashuri do të jet ëndër

nuk deshiroj të zgjohem nga kjo ëndër

Ti je frymarja ime

Ti je shoqëruesja e jetes time

Të dua deri në pafundsi

E vetmja dashuri për mua je ti

Kuptoj këto net pa gjum Sepse të dua ty shum

Si qdo mbremje Nuk kam gjum

Shfrytzoj prap rastin te shenoj

edhe kur jam pa gjum ne ty mendoj
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Do 11 Jun 2009, 18:02

Poezi Per Ty

Sdi Se Si Te ja Filloj Te Shenoj
Ne Vargje Dhimbjet e Zemres Sime
Vuajtjet Qe ma Mundojn Aq Shum Zemren
Qe prej moti netet i kaloj pa gjum
E Dashur U ba Shum Koh e Gjat
Smundem te Haroj aq leht
ti zemren time e ke pushtuar aq leht
A Thua Do Te Haroj Donje Her
A Thua Do Te Shuhet Ky Zjar
Ne Zemren Time
As Shiu Qe Bjer
Nuk e Ndal ket Zjar
Je Mbyllur Ne Ndjenjen Time
Dhe Pse Vuaj Kur Mendoj Per Ty
Prap kam Deshir te mendoj
Dhe Vujtjet Ti Perballoj
Pse Dashuri Me Tradhtove
Pse Me Bere Ta kaloj Jeten
Ne Vujtje pse Jeten time e Shkatrove
Qe Si Loti e paster Ka Qen
Pse Oj Dashuri Pse Tregom
Ku Je Ti Qe me Thoje
Se Ne Qdo koh
Kur Ti Ndihesh i vetmuar i Merzitur
Mua Do Te me Kesh Pran
Tani Jam i Vetmuar Jam i Merzitur
Ti Ku je Fjal Koti Paskan Qen
Shikoj Fotot e Vjetra
Me Pikon Loti Mbi Fotografin Ton
Dhe Me ben Te I Kthehem Te Kaluares
Athua Gjith Ato Ndjenja Ato Puthje
Kan Qen Genjeshtra
Pse Smundem ta Bind Zemren Time
Qe Mes Nesh Gjithqka ka Perfunduar
Sa Her Qe Mendoj Te Urej
Urejtja Me Ben te Te Dua Me Shum
Sdi Se Qfar Ndjenje Esht Kjo
A Ke Menduar Donje Her per Mua
Se ku Jam Dhe Qka jam Duke perjetuar
E Din Mir Qe pa Ty Do Te Perjetoj
Ti e din se i lenduar
me plag te vjeter kam qen
Me thoje se un jam e verteta qe te dua
ja Fjalet e tua
Tani ndihem
Sikur te Jem I Vetmi Un
Ne Ket Jet i Vetmuar
i lenduar Keto vargje Vuajtje
Ty ti Kam Kushtuar
Edhe Pse Nuk e ke Merituar
Por Jeten time Ndoshta Deshiron Ta Din
Lexoje Jeten Time Ne Ket Poezi
ndoshta te Shton pak Merzi
Qe Qdo Dit un i kam me Sheqrojn
Deri ne Vdekje Kshtu Do Ndjehem
Sepse Tradhtija Jote
Nuk Me ben Dot Te Vazhdoj Kete jet
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Te Kujtoj   Do 11 Jun 2009, 18:04

Të kujtoj në mbrëmje....
Të kujtoj në mëngjes....
E di se s'do të më kthehesh,
por jetoj me shpresë....
Të kujtoj në vetmi....
Të kujtoj në shoqëri....
Të kujtoj kur më thoshe:" PER MUA JE TI"....
Të kujtoj të qeshur,
sytë të shkëlqenin ku ata sy
shumë shpejt më rrëmbenin....
Të kujtoj tani....
E gjithmonë do të kujtoj....
Dhe dashuria ndaj teje
Kurrë nuk do të mbaroj.....
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Peja-Boy

avatar

Numri I Postimeve : 216
Data e Regjistrimit : 08.06.09
Mosha : 37
Vendbanimi : Österreich

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Do 11 Jun 2009, 18:15

Fati im nuk je
Mir e di ketë
Ëndra ime mbetësh
Për jete.

Jeta më ka plaguar
Jeta më ka denuar
Çdo gjë më ka ndaluar
Per të vepruar.

Tjetrin e puthi
Se ty nuk mundem
Zemra më qan
Te dua pa masë.

Dashurin derisa ja pranoj
Në shpirt e ytja mbes
Fati më ka tradhtuar
Dhe në shpirt më ka lënduar.

Mos më thire më i dashur
Fati kështu deshi
Dashurin ma moren mua
Edhe pse skan guxuar.

I shkove tjetres ate dite
Ike pa lamtumirë
Ate nuse e bëre
E mua shpirtin ma helmove.

Tash thirë prap
E kërkon falje me lotë në sy
Falë kur mos të qoftë
Se zemra ime nuk ështe loje.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Dredheza

avatar

Numri I Postimeve : 9
Data e Regjistrimit : 11.06.09

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Fr 12 Jun 2009, 22:08

çdo Dit pa ty, është sie një dit pa diell.
çdo mbrëmje pa ty, është si një nat pa yje.
çdo or pa ty, ësht si një jetë pa ndjenja.
çdo minut pa ty, është një minut si mos te isha në jetë.
çdo sekund pa ty, është si mos tmë reh zemra.....
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Dredheza

avatar

Numri I Postimeve : 9
Data e Regjistrimit : 11.06.09

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Mo 15 Jun 2009, 22:59

Engjuli im
Endroj te gjej nje Njeri se e kupton fjalen dashuri.
Te shoh at dashuri ne syt e ti.
Endroj te perfundojn ditet se me vetmuan.
Te takoj dikend se me nje ZEMER nuk luan.
Te zgjohem me nje gezim ne mengjes.
Te di se me at dashuri dua te vdes.
Endroj nje njeri se me don dhe me gabime.
Endroj nje Engjul per tja falur zemren time.
Endroj te me shtrengonte fort ne gjirin e ti.
Por ku esht aj engjul ne ket dit te zi.
Aj engjul se dua tja lexoj deshirat nga buzet e mira.
Veq ket engjul e kerkoj skam tjera deshira.
Ndoshta aj do me gjen se Zemren e kam hapur per te.
Po shpresoj, se ne endra per nat e kerkoj me ze.
Te pres Engjuli im deri ne fund te jetes te pres.
Se kam deshir te jam pran teje deri sa te vdes.
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Dredheza

avatar

Numri I Postimeve : 9
Data e Regjistrimit : 11.06.09

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Mo 15 Jun 2009, 23:01

Buzqeshja jote me thot te dua..
Shikimi yt me tregon se smun pa mua..
Si qershi ishin buzet e tua..
i prita e i prita qe tme puthin mua..
Ti me bere Zemren shkrum..
Dua qe tme thuash Te Dua shum..
Ne boten te humber dhe pa shpres..
Sa shum deshta qe te vdes..
Kur e qeta ENJGULIN qe e kerkova..
Vdekjen me nje her e harrova..
Perqafimi yt me jep ngrohtesi..
Tash pe sho qe esht dashuri..
Vetem nje nga mendja sme hiqet..
Zemra jote per mu a po diqet?
Qfar mendim ke per mua?
Shka ndjen ti me te vertet per mua?
Dua qe tma tregojsh te verteten..
Pe shoh se pa ty nuk mund ta jetoj jeten..
Pa syt e buzet e tua jam e humber..
Kjo dashuria jon esht shum e bukur..
Dashuria jon duk dua qe te shuhet..
Kur nuk do te na humbet..!!
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Dredheza

avatar

Numri I Postimeve : 9
Data e Regjistrimit : 11.06.09

BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   Mo 15 Jun 2009, 23:15

Le ta din gjith bota
Por kjo vlen
Vetem për IDIOTA

Nuk të dua
Me politik sikur
Rusi me amerik
Por të dua me dashuri
Si kosova me shipri
Ai djal i poshter
Që vajzen e treadhton
Emrin shqiptar nuk
E meriton.........
Nach oben Nach unten
Benutzerprofil anzeigen
Gesponserte Inhalte
BeitragThema: Re: Poezi Dashurie   

Nach oben Nach unten
 
Poezi Dashurie
Nach oben 
Seite 1 von 1

Befugnisse in diesem ForumSie können in diesem Forum nicht antworten
 :: Kultura Kombëtare dhe Botërore :: Poetet & Poezia-
Gehe zu: